gen. Włodzimierz Potasiński

fot. archiwum Dowództwa Wojsk Specjalnych

gen. Włodzimierz Potasiński

Generał broni, dowódca Wojsk Specjalnych.

Urodził się w lipcu 1956 roku w Czeladzi (woj. śląskie). W roku 1980 ukończył, z najwyższą lokatą, Wyższą Szkołę Oficerską Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu, a w 1988 roku Akademię Sztabu Generalnego WP. W dziesięć lat później absolwent Podyplomowego Studium Operacyjno-Strategicznego w Centrum im. Marshalla w Niemczech.

Ukończył także wiele kursów podnoszących kwalifikacje: w 1984 Mistrzowski Kurs Instruktorów Spadochronowych, w latach 2000-2001 kurs oficerów operacyjno-sztabowych oraz kurs dowodzenia i kierowania NATO w Szkole NATO w Oberammergau; w latach 2001-2002 kursy strategiczno-Operacyjne PSYOPS w USA. W tym czasie był także członkiem NATO Army Armament Group w Brukseli (2000-2002).

Zawodową służbę wojskową rozpoczął w 6 Dywizji Powietrzno-Desantowej w Niepołomicach, najpierw na stanowisku dowódcy plutonu, potem kompanii i w końcu jako dowódca 16 Batalionu Desantowo-Szturmowego. Kolejno dowódca 3 Brygady Zmechanizowanej Legionów w Lublinie, szef Zarządu Rozpoznania i Walki Radioelektronicznej Dowództwa Wojsk Lądowych, dowódca 2 Brygady Zmechanizowanej Legionów w Złocieńcu i 25 Brygady Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim. Był także szefem sztabu, zastępcą dowódcy 2 Korpusu Zmechanizowanego w Krakowie.

W latach 1993-1994 pełnił służbę na stanowisku zastępcy dowódcy, a następnie dowódcy Polskiego Kontyngentu Wojskowego Sił Pokojowych ONZ w Syrii. W 2004 roku dowodził brygadą w składzie Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Składzie Międzynarodowych Sił Stabilizacyjnych w Iraku, a na przełomie 2005 i 2006 pełnił służbę na stanowisku zastępcy dowódcy tegoż kontyngentu. Prezydent mianował go na dowódcę Wojsk Specjalnych RP 15 sierpnia 2007 roku.

Pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Pochowany na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

PAP/MHP

 

poprzedniAgnieszka Pogródka-Węcławek
Arkadiusz Protasiuknastępny